Jaja sobie robię

No muszę przyznać, że jakoś nigdy nie przykładałam do nich wielkiej wagi. Były sobie, mamy powtarzały, że warto o nich pamiętać, że takie fajne są. Ok, od czasu do czasu sobie o nich przypominałam. Teraz wiem, że są mega ważne w życiu nie tylko każdej kobiety…

O jajach warto czytać. Oglądać, macać, co tam chcecie na co dzień.

A ja sobie poczytałam i muszę przyznać, że tych małych cholerników nie doceniałam. Masa składników odżywczych, magiczne niemal właściwości i nawet jadalna skorupka. Cuda na kiju. Jeśli jeszcze to czytacie i nie jesteście zawiedzeni, że nie ma golizny, to poniżej kilka najfajniejszych jajczanych odkryć, które udało mi się poczynić:

 1. Jajko ma dwa końce – jeden jest spiczasty, a drugi bardziej zaokrąglony. I właśnie w tej zaokrąglonej końcówce znajduje się komora powietrzna. Im jajko starsze, tym komora większa. Jeśli chcemy spowolnić proces starzenia się naszych jaj, powinniśmy układać je komorą do góry.

2. Skorupka jajka to w 95% węglan wapnia, w 90% przyswajalny przez człowieka. Jej skład porównywalny jest do składu naszych zębów czy kości. Skorupki możemy jeść! (Te ze świeżych, umytych i nie ugotowanych jaj należy przez około 5 min wyparzać we wrzątku by oczyścić je z zabrudzeń i drobnoustrojów. Po wysuszeniu mielimy je blenderem lub w maszynce do kawy. Tak przygotowane możemy dodać do dowolnego posiłku).

3. Jajka pomagają pozbyć się cholesterolu, redukują ciśnienie krwi, działają przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo, wspomagają działanie wątroby, chronią przed tworzeniem się kamieni żółciowych, wspomagają działanie układu nerwowego, polepszają koncentrację, zapobiegają osadzaniu się złogów na ścianach tętnic, chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym UVA i UVB, uff…

4. Najcenniejszym składnikiem jajka jest białko. Zawiera ono wszystkie niezbędne dla funkcjonowania organizmu aminokwasy (także te, których nie potrafimy sami wyprodukować). Jedząc jajka dostarczamy organizmowi wapnia, żelaza, magnezu, fosforu i potasu – składników mineralnych, bez których ani nasze narządy wewnętrzne, ani kości i stawy nie pracowałyby tak wydajnie.

5. Najlepiej jeść jajka na miękko, gotowane około 4 minut – te na twardo są ciężej strawne i tracą część składników odżywczych.

6. Żółtko zawiera więcej białka niż białko i mniej uczula.

7. Jaja wykorzystywane są w kosmetyce i farmaceutyce, a ostatnie badania wskazują na ich kolejne cudowne właściwości.

To co, po jaju?

Skąd to wiem? A stąd:

http://kulinarek.blogspot.com/2012/03/wasciwosci-lecznicze-jajek.html
http://www.farmio.com/jajka-wlasciwosci-lecznicze
http://www.farmio.com/przechowywanie-jajka
http://portal.abczdrowie.pl/wlasciwosci-jajka
http://laboratoria.net/pl/artykul/Skarby%20ukryte%20w%20jajkach;13045.html
http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/zasady-zywienia/jaka-wartosc-odzywcza-ma-jajko_33713.html?page=0&
http://www.odzywianie.info.pl/przydatne-informacje/artykuly/art,Jajka-ciekawostki-i-wartosci-odzywcze.html
http://zdrowie.flink.pl/jaja.php

Autor: ania

Udostępnij ten post przez

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>