Wokół pracy w IT narosło wiele mitów, które sprawiły, że trudno jest wyłowić interesujące informacje z całego gąszczu poradników, dobrych rad i całej masy reklam. Jak może wyglądać praca w IT dla osoby bez technicznego wykształcenia i jakie umiejętności twarde oraz miękkie są cenione w tej branży?
Czy do pracy w IT nadają się wyłącznie programiści?
Przekonanie, że do pracy w IT nadają się wyłącznie programiści oraz generalnie osoby z technicznym wykształceniem to jeden z największych mitów tej branży. To właśnie to przekonanie sprawia, że wiele osób z innym, niż techniczne, wykształcenie boi się ubiegać o pracę w branży IT. Biznes na tej obawie robi przy okazji wiele firm oferujących kursy i szkolenia z szerokiego zakresu podstawowych umiejętności wymaganych w taj branży. To jest akurat fajna opcja, bo można się doszkolić, przebranżowić, zdobyć cenne umiejętności niezależnie od kierunkowych studiów. Czy to jednak oznacza, że twarde umiejętności to jedyna opcja dostania się do branży IT? Właśnie nie. Wbrew pozorom istnieje wiele możliwości dla osób z wykształceniem innym niż techniczne, na przykład humanistycznym. Jak to możliwe i o czym dokładnie mowa?
Co robi humanista w IT?
Pamiętam, jak mój nauczyciel matematyki mówił nam, że humaniści są świetnymi matematykami. Znam też matematyka, który jest doskonałym humanistą. Humaniści rozumiejący zagadnienia techniczne to pracownicy, którzy są w stanie odnaleźć się w świecie IT. Dlaczego? Pełnią rolę tłumaczy i łączników między osobami mocno technicznymi a resztą świata. Takie osoby są w stanie pośredniczyć w kontaktach z klientami, tłumacząc trudne zagadnienia w prosty, zrozumiały dla większości odbiorców język. Czy to ma sens? I to jaki! Wbrew utartym przekonaniom branża IT nie potrzebuje wyłącznie programistów, ale też innych ludzi z umiejętnościami pozwalającymi na sprzedaż usług informatycznych, czy zatrudnianie odpowiednich osób. Kandydaci z innym, niż techniczne, wykształceniem również muszą posiadać określone umiejętności twarde i miękkie. Przydaje się znajomość pewnych technologii i zagadnień z typowo technicznych dziedzin. Ważne są umiejętności komunikacyjne, zdolność odnalezienia się w trudnych sytuacjach, szybkość reakcji w przypadku problemów, umiejętność prezentacji, czy po prostu pasja do tego, co się robi.
Dlaczego Polacy są tak bardzo cenieni w branży IT?
Polacy bez wątpienia są bardzo cenionymi pracownikami w branży IT. Nie bez powodu wiele międzynarodowych firm poszukuje kandydatów właśnie w Polsce. Jakie cenne cechy posiadają Polacy na rynku pracy w branży IT?
- są wysoko wykwalifikowani,
- posiadają wysoką etykę pracy – są pracowici, zdyscyplinowani i odpowiedzialni,
- świetnie znają język angielski,
- ich zatrudnienie jest opłacalne.
Wysoki poziom umiejętności technicznych w połączeniu z doskonałą znajomością języka i silną etyką pracy dają przepis na doskonałego kandydata, który sprawdzi się w międzynarodowych projektach, „dowożąc pracę” na wysokim poziomie.
Jak znaleźć dobrą pracę w IT?
Jeśli szukasz dobrej pracy w IT, to na pewno masz wiele możliwości. Warto dać się zauważyć poprzez LinkedIn, przez który odpowiednich kandydatów bardzo często poszukują rekruterzy z Polski i zagranicy. Zagraniczne firmy rekrutacyjne (znajdziesz je wpisując hasło np. IT recruitment eastern europe albo web developer staffing agency) mają swoje sposoby na poszukiwanie wykwalifikowanych pracowników. Mając umiejętności i pasję oraz determinację na pewno znajdziesz dobrą pracę w IT!
Artykuł sponsorowany