Cudowne Właściwości Alg: Spirulina i Chlorella w Diecie

Spirulina i chlorella to algi o ogromnym potencjale. Sięgają po nie szczególnie osoby będące na diecie roślinnej, ale też wszyscy, dla których ważne jest zdrowe odżywianie. Jaki jest potencjał odżywczy spiruliny oraz chlorelli i dlaczego warto je wybierać, nawet nie będąc na diecie wegańskiej?

spirulinaSpirulina i chlorella – czym są?

Spirulina i chlorella to mikroalgi, czyli prymitywne organizmy wodne, które można sklasyfikować na pograniczu roślin i zwierząt. Są zaliczane do najstarszych form życia. Stanowią również rewolucyjne odkrycie w zakresie źródła składników odżywczych, jakie pojawiło się w ciągu ostatnich 30 lat.

Spirulina i chlorella to najbogatsze, pełnowartościowe źródło białka, prowitaminy A oraz chlorofilu. Jednak liczba dobroczynnych dla zdrowia składników i właściwości jest dużo więcej.

Spirulina i chlorella – właściwości

Spirulina i chlorella są bardzo bogate w chlorofil, beta-karoten, kwasy omega-3, GLA oraz nukleinowe (RNA i DNA), które posiadają zdolność wspomagania odnowy komórek i opóźniania procesów starzenia.

Stosowanie spiruliny i chlorelli korzystnie wpływa zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychicze. Algi pomagają w oczyszczaniu organizmu i działają alkaziująco. Bywają stosowane w kuracji antynowotworowej. Sportowcy wybierają je jako element swojej diety. Z ich właściwości korzystają również osoby, których organizm jest osłabiony. Dzięki bardzo dużej zawartości białka są cenione przez osoby unikające mięsa. Białko zawarte w mikroalgach jest bowiem cztery razy lepiej przyswajalne niż białko zawarte w wołowinie. W praktyce oznacza to, że jedna łyżeczka spiruliny jest odpowiednikiem 36g wołowiny.

Czy spirulina i chlorella to to samo?

Chociaż obu alg używa się do podobnych celów, to spirulina i chlorella różnią się między sobą.

Spirulina:

To źródło: pełnowartościowego białka, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin z grupy B, witamin A, C, E, żelaza, magnezu, potasu, cynku, chlorofilu, luteiny, zeaksantyny, c-fikocyjaniny.

 • Usuwa metale ciężkie z organizmu,
 • Przyspiesza metabolizm,
 • Obniża poziom glukozy we krwi,
 • Obniża ciśnienie tętnicze krwi,
 • Zmniejsza stężenie „złego” cholesterolu LDL,
 • Podwyższenie „dobrego” cholesterolu HDL.

Chlorella:

To źródło: chlorofilu a i b, pełnowartościowego białka i witamin z grupy B, mono- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, immunostylumujących polisacharydów, witamin: karotenoidów, witamin z grupy B, witamina K, a także składników mineralnych.

 • Wpływa korzystnie na trawienie,
 • Poprawia przemianę materii,
 • Wspomaga usuwanie szkodliwych substancji z organizmu,
 • Wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne,
 • Łagodzi dolegliwości związane z problemami trawiennymi, takie jak wzdęcia, zaparcia i gazy,
 • Pomaga skutecznie obniżyć poziom cholesterolu i cukru we krwi,
 • dzięki wysokiej zawartości karotenoidów (w tym luteiny) wspiera narząd wzroku i zapobiega rozwojowi zaćmy,
 • Stosowana na rany przyśpiesza ich gojenie,
 • Jako składnik kosmetyków wykazuje działanie przeciwutleniające, przeciwzmarszczkowe i działa odżywczo na skórę, między innymi przez stymulację produkcji kolagenu oraz regeneracji tkanek.

 

Spirulina i chlorella – jak stosować?

Zalecana dzienna dawka spiruliny i chlorelli wynosi zwykle 6-9 g, co stanowi dawkę leczniczą. Jednak sportowcy i osoby o dużym zapotrzebowaniu energetycznym zażywają nawet po 20 g kilka razy dziennie. Warto pamiętać, że za duża dawka białka w diecie obniża poziom wapnia, więc nie należy przesadzać.

Czy można brać spirulinę i chlorellę razem?

Spirulina świetnie uzupełnia się z chlorellą. Komplementarne działanie obu alg może wzmocnić organizm na wiele sposobów. To wartościowa mieszanka zwiększająca odporność, zwalczająca wolne rodniki i uzupełniająca dietę w witaminy i minerały.

Spirulina i chlorella – gdzie kupić?

Zarówno spirulina, jak i chlorella są dostępne w formie proszku, tabletek czy kapsułek. Można je dodawać do smoothie, koktajli, czy soków. Warto wybierać sprawdzone sklepy, posiadające dobre opinie i wysokiej jakości produkty. Algi spirulinę i chlorellę kupisz na przykład w sklepie internetowym ze zdrową żywnością KruKam: https://krukam.pl/pol_m_Algi-149.html

 

Artykuł sponsorowany

Autor: ania

Udostępnij ten post przez

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>