Jak znaleźć dobrą patelnię do naleśników?

patelnia do naleśników

Jeśli uwielbiasz naleśniki, dobry sprzęt to podstawa w każdej kuchni. Bez idealnej patelni żaden naleśnik nam nie wyjdzie. Najważniejsze, aby ciasto nie przywierało do jej powierzchni, dzięki czemu każdy naleśnik wyjdzie wyśmienicie. Jak wybrać patelnię, dowiesz się poniżej.

 

 

  1. Czy warto kupić patelnię do naleśników?
  2. Jakie są typy patelni do wyboru?
  3. Co wziąć pod uwagę przy kupnie?

Czy warto kupić patelnię do naleśników?

Klasyczne patelnie mają wysokie brzegi, które utrudniają przewrócenie naleśnika na drugą stronę. Patelnia do naleśników pomaga przy wylewaniu ciasta na patelnię dzięki swojej dopasowanej powierzchni. Dysponuje także niskimi brzegami, ułatwiająca rozprowadzenie ciasta oraz nieprzywierającą powłoką. Nie potrzeba dużej ilości tłuszczu, aby usmażyć idealnego naleśnika. Z pewnością taka patelnia sprawdzi się w każdej kuchni.

Jakie są typy patelni do wyboru?

Najważniejszą charakterystyka dobrej patelni jest jej nieprzywierająca powłoka. Do różnych materiałów możemy zaliczyć teflon, ceramikę, granit, żeliwo czy stal. Każdy z nich ma swoje zalety i wady.

Patelnie teflonowe to  najbardziej popularne modele, do których nie przywiera ciasto. Teflon to powłoka fluoro-polimerowa, która umożliwia smażenie bez tłuszczu. Minusem jest łatwość zarysowania powierzchni przez metalowe narzędzia, dlatego możliwe jest używanie tylko drewnianych sztućców.

Patelnie ceramiczne rozprowadzają równomiernie ciepło po całej powierzchni i także dłużej utrzymują temperaturę jedzenia, dzięki czemu naleśniki są idealnie wysmażone. Są także bardziej odporne na wysokie temperatury.

Powłoka granitowa jest odporna na zarysowania, ale często kosztuje więcej. Patelnie z tego materiału pozbawione są szkodliwych substancji – kadmu, ołowiu i PFOA w przeciwieństwie do patelni teflonowych.

Żeliwo to materiał długowieczny i dobrze przewodzi ciepło. Jest odporny na uszkodzenia i zarysowania. Patelnie żeliwne są  cięższe i ważą więcej.

Patelnie ze stali węglowej wolno oddają skumulowane ciepło, jednak wymagają odpowiedniej konserwacji.

Co wziąć pod uwagę przy kupnie?

Gdy już wybierzemy powłokę, pozostają inne parametry, które warto wziąć pod uwagę.  Jeśli chodzi o średnicę patelni do wyboru mamy od 20 do 30 cm. Duże patelnie są idealne, jeśli przygotowujemy faszerowane naleśniki, krokiety czy torty naleśnikowe. Średniej wielkości są doskonałe do klasycznych naleśników na śniadanie na słodko. Patelnia do małych naleśników sprawdzi się idealnie dla dzieci.

Innym parametrem jest kształt patelni. Na rynku dostępne są patelnie okrągłe i kwadratowe. Te pierwsze są najbardziej znane, ale kwadratowe są idealne dla dań na słono z większą ilością farszu, aby można było je zawinąć w kopertę.

Nie bez znaczenia pozostaje także dostosowanie do kuchenek. Większość patelni można użyć na kuchenkach gazowych, elektrycznych i ceramicznych. Jeśli mamy kuchnię indukcyjną, musimy upewnić się, że patelnia ma symbol zwojnicy. Oznacza to, że spód patelni wykonany jest z materiału, który wykryje płyta indukcyjna.

Oczywiście cena gra także dużą rolę przy wyborze patelni. Wszystko zależy od producenta i powłoki. Najtańsze modele znajdziemy już od 25 do 40 zł. Najczęściej są to modele, które dość szybko się zużywają. Im wyższa cena, tym większa różnorodność materiałów. Najdroższe patelnie mogę być dwustronne lub dysponować odpinaną rączką. Jeśli jesteśmy prawdziwymi fanami naleśników warto zainwestować w lepszy model. Na rynku znajdziemy wiele modeli i od nas zależy, który przekona nas bardziej.

 

Artykuł powstał we współpracy z https://europ24.pl

Autor: ania

Udostępnij ten post przez

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>