Żurawina to roślina ciesząca się bardzo dużą popularnością, ceniona za swój wyjątkowy smak oraz właściwości. Stosuje się ją w celach kulinarnych, ale też leczniczych czy kosmetycznych. Te niepozorne, kwaśne owoce mogą wiele zdziałać, jeśli umiejętnie się je wykorzysta. Jak więc działają soki z żurawiny i co trzeba wiedzieć, zanim zacznie się je pić?
Czy sok z żurawiny jest zdrowy?
Sok z żurawiny ceniony jest ze względu na dużą zawartość błonnika oraz witamin: z grupy B, A, K, C i E. Ponadto w soku z żurawiny obecne są minerały: wapń, fosfor, miedź, jod, sód, potas, magnez oraz żelazo. Znajdziemy w nim także flawonoidy, taniny, fruktozę i kwasy (jabłkowy, benzoesowy, cytrynowy, salicylowy i chinowy). Soki z żurawiny zawierają też triterpenoidy, czyli związki chemiczne o cennych właściwościach grzybobójczych, przeciwwirusowych i owadobójczych.
Działanie soku z żurawiny
Prozdrowotne działanie soku z żurawiny znane jest od wieków. Żurawina ma silne działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Wspomaga także pracę serca i wątroby.
W medycynie ludowej sok z żurawiny stosowany był podczas przeziębień, stanów zapalnych pęcherza i dróg moczowych, anginy, problemów żołądkowych oraz infekcji skórnych wywołanych bakteriami i grzybami.
Obecnie, soki z żurawiny najczęściej stosowane są w przypadku profilaktyki i leczenia zapalenia pęcherza i dróg moczowych. Żurawina zmniejsza bowiem przyczepność bakterii E-coli (wywołujących infekcje) do ścianek dróg moczowych, ułatwiając ich wypłukiwanie.
Sok z żurawiny znajduje też zastosowanie w przypadku osób o zwiększonym ryzyku chorób serca, ponieważ pomaga chronić komórki mózgowe przed skutkami zakrzepu i wylewu. Flawonoidy, które znajdziemy w soku, wspomagają pracę serca i rozszerzają naczynia krwionośne. W ten sposób ułatwiają przepływ krwi i dotlenienie narządów, tkanek i komórek.
Żurawina ceniona jest także jako środek wspomagający leczenie przeziębień oraz pomagająca wzmocnić organizm.
Kiedy warto pić sok z żurawiny?
Po żurawinę warto sięgnąć w wielu sytuacjach. Kiedy pić sok z żurawiny?
Wskazaniami mogą być:
- przeziębienie,
- stany zapalne pęcherza moczowego,
- bakteryjne zakażenia układu moczowego,
- osłabienie pracy żołądka i jelit,
- osłabienie organizmu,
- wysoki poziom cholesterolu,
- wysokie ciśnienie tętnicze,
- schorzenia reumatyczne,
- chęć oczyszczenia organizmu.
Kto powinien unikać żurawiny?
Żurawina nie jest wskazana dla wszystkich, a ostrożność w jej przyjmowaniu powinny zachować osoby mające problemy z krzepliwością krwi oraz stosujące leki przeciwzakrzepowe. Żurawina nie powinna być również stosowana przez osoby borykające się z problemem osteoporozy i kamicy nerkowej, jak również cierpiące na refluks żołądkowo-przełykowy.
Jak często pić sok z żurawiny?
Wybierając sok z żurawiny warto zwrócić uwagę na jego skład i sięgać po warianty, które nie zawierają cukru oraz innych substancji słodzących.
Należy go jednak pić z umiarem. Do celów leczniczych często proponowaną dawką jest pół szklanki soku rozcieńczonego w pół litra wody. Trzeba jednak sprawdzać informacje dotyczące stosowania na opakowaniu.
Naturalny sok z żurawiny – gdzie kupić?
Naturalne soki z żurawiny warto kupować w dobrych sklepach, oferujących wysokiej jakości produkty od sprawdzonych dostawców. Duży wybór naturalnych soków żurawinowych można znaleźć w sklepie zielarskim iZielnik.pl https://www.izielnik.pl/soki-z-zurawiny, mającym w ofercie naturalne i ekologiczne soki z żurawiny.
Artykuł sponsorowany