Sprzęty gastronomiczne o których nie miałam pojęcia

Wyposażenie gastronomii czasami niesamowicie mnie zaskakuje. Wydawać by się mogło, że w restauracyjnej kuchni znajdują się sprzęty gastronomiczne, które znamy z domu – garnki, patelnie, piekarniki i kuchnie. No może jeszcze jakieś opiekacze i oczywiście wielka chłodnia. Tymczasem okazuje się, że ze względu na różnego rodzaju wymogi bezpieczeństwa oraz wygodę, w kuchni i restauracji powinien również znaleźć się sprzęt gastronomiczny, którego istnienie jest dla mnie po prostu zaskakujące.

Naświetlacz do jajek

Nie podejrzewałam, że jajka przed użyciem powinny być naświetlone w celu sterylizacji. A jest to obowiązek. Proces trwa ok 2 minut i polega na naświetleniu lampą UV. Proces taki pozwala na pozbycie się wszelkich niebezpiecznych bakterii i pleśni z powierzchni nawet 30 jaj.

Warniki

Jeszcze niedawno określenie „warnik” absolutnie nic mi nie mówiło. Wprawdzie wiele razy widziałam te urządzenia, ale absolutnie nie byłam świadoma tego, jak te cuda się nazywają. Teraz jestem mądrzejsza i na widok stalowego walcowatego pojemnika w którym znajduje się wrzątek na pewno zawołałabym – o, warnik! :-D

Wędzarnie

Wędzarnie kojarzą mi się albo ze starymi domami, w których takie urządzenie było prawie zawsze przewidziane, albo z nowoczesnymi zakładami produkującymi wędliny. Nie byłam świadoma tego, że można kupić niewielkich rozmiarów wędzarnie, które bez problemów zmieszczą się w restauracji.

Na pewno to tylko część dziwnych gastronomicznych sprzętów, z których istnienia absolutnie nie zdawałam sobie sprawy. Co pewien czas pojawiają się nowe cuda, nowe metody przyrządzania potraw, które są absolutnie zachwycające czego dowodem jest na przykład kuchnia molekularna.

Autor: ania

Udostępnij ten post przez

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>