Pierniczki świąteczne to jeden z tych przysmaków, którego nie może zabraknąć przy okazji Świąt Bożego Narodzenia. Ich zapach i smak są absolutnie obłędne. Świąteczne pierniki poza tym mają jeszcze kilka innych zalet: świetnie się przechowują, można je dekorować z dziećmi w ramach zabawy i nadają się na słodki prezent. To jednak nie wszystko! Przepis na pierniczki domowe jest naprawdę prosty!
Składniki na ciasto na pierniczki świąteczne (ja na święta robię często podwójną porcję):
- 400 g mąki (ja używam tortowej albo uniwersalnej)
- 100 g miodu (sugeruję taki prawdziwy)
- 100 g masła
- 100 g cukru pudru
- 1 łyżeczka sody
- 1 łyżka kakao
- 1 łyżka przyprawy piernikowej
- 2 jaja (ja używam L)
Domowe pierniczki – przygotowanie:
- Wszystkie składniki umieszczamy w jednej dużej misce i zagniatamy.
- Jak ciasto się połączy, przekładamy na stolnicę i dokładnie zagniatamy do połączenia wszystkich składników.
- Ciasto stopniowo dzielimy na mniejsze porcje, wałkujemy na grubość około 5 mm i wycinamy foremkami.
- Piekarnik (funkcja góra – dół) nagrzewamy do temperatury 180 °C
- Wycięte pierniczki przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, zostawiając około 2 cm odległości (nieco urosną podczas pieczenia).
- Pierniczki pieczemy około 10 minut (trzeba sprawdzać, bo czas zależy od piekarnika, może wystarczyć nawet 8 min po dłuższym czasie pieczenia).
Pierniczki powinny być brązowe i chrupiące, choć tuż po upieczeniu mogą być lekko miękkie. Trzeba uważać, żeby ich nie przypalić – dlatego lepiej ich pilnować i nie polegać jedynie na wskazanym czasie pieczenia.
Przepis na pierniczki świetnie komponuje się z przepisem na lukier królewski, którym można go potem udekorować. Ja „maluję” nim wierzch pierników i oddaję domownikom do dekoracji różnymi posypkami. Lukier schnie całą noc, ale potem jest biały, chrupiący i mega pysznie smakuje z pierniczkami.
Przepis na lukier królewski:
Składniki:
- 2 białka
- 180 g cukru pudru
- kilka kropli soku z cytryny
Przygotowanie:
- Do białek, w dość wysokiej misce, dodajemy cukier puder i sok z cytryny.
- Miksujemy całość do uzyskania sztywnej, lśniącej, białej piany (zwykle około 10 minut).
- Pędzelkiem cukierniczym (ja używam silikonowego) smarujemy pierniczki.
- Można użyć szpryc cukierniczych do dekoracji.
Jak przechowywać pierniczki?
Jeśli pierniczki będą już udekorowane i lukier wyschnie można je przechowywać w puszce albo słoju. U mnie pierniczki starczają zwykle na około tydzień. W tym czasie są tak samo chrupiące i pyszne. Co ważne, nie robią się mega twarde. Dlatego właśnie tak lubię ten przepis i wykorzystuję go co roku.
Pierniczki domowe można wykorzystać do dekoracji stołu, dać w prezencie albo po prostu przygotować jako świąteczną słodycz. Pierniki to dla mnie niezbędny słodki dodatek do każdych świąt. Czasami robę je nawet dwa razy, bo znikają w baaardzo szybkim tempie.
Artykuł sponsorowany