Topinambur – co to jest i jakie ma zastosowanie?

Topinambur to roślina o korzystnych właściwościach zdrowotnych. Można ją wykorzystać w różnych celach, a jej bulwy mają wiele cennych właściwości dla organizmu. Topinambur ma oryginalny smak i można go spożywać na wiele sposobów – na przykład jako surowy, gotowany, pieczony lub w formie przetworów.

20230426151131_gb76a202d04fa0534e0620a916c44ab7300a156fe86520ac12147c161ec70654eba2af20473aef6301835f219024fcbc81ad321dae191abd7b6b513791edee361_640.jpgTopinambur — co to takiego?

Topinambur, inaczej zwany słonecznikiem bulwiastym, jest rośliną, która wywodzi się z Ameryki Północnej i jest spokrewniona ze słonecznikiem zwyczajnym. Roślina ta była uprawiana przez rdzenne ludy już w czasach prekolumbijskich, a Indianie z plemienia Topinamboore nadali jej potoczną nazwę. Topinambur trafił do Europy wraz z odkryciami geograficznymi, a mieszkańcy Starego Kontynentu uprawiają tę roślinę od XVIII wieku. Topinambur posiada niezwykłe właściwości zdrowotne i jest stosowany w kuchni jako składnik różnych potraw.

TopinamburNiezwykłe właściwości topinamburu

Topinambur jest rośliną o niezwykle korzystnych właściwościach dla zdrowia. Zawiera wiele cennych składników, takich jak witaminy A, B6, C, E, K, tiamina, ryboflawina, niacyna i kwas foliowy, a także wiele minerałów, takich jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk. Dzięki temu topinambur ma pozytywny wpływ na organizm:

 

  • obniża poziom cukru we krwi,
  • obniża poziom cholesterolu i reguluje ciśnienie krwi,
  • reguluje pracę układu pokarmowego,
  • zapobiega chorobom jelita grubego,
  • wspiera pracę układu nerwowego,
  • oczyszcza organizm,
  • wspiera w procesie odchudzania.

Topinambur i jego wielorakie zastosowanie

Topinambur może być stosowany w kuracji i leczeniu wielu schorzeń ze względu na jego korzystne właściwości. Ze względu na dużą zawartość inuliny, topinambur może być spożywany przez osoby chorujące na cukrzycę typu 2, ponieważ przekształca się ona w fruktozę, co jest dobrze tolerowane przez diabetyków. Inulina również obniża poziom cholesterolu LDL, reguluje ciśnienie tętnicze i wspomaga perystaltykę jelit, co przeciwdziała zaparciom i problemom trawiennym. Zawartość pektyn i błonnika w połączeniu z inuliną pomaga oczyścić organizm z toksyn i przyspiesza ich wydalanie, co może również ułatwić usuwanie alkoholu z krwi. Topinambur zawiera witaminy z grupy B i magnez, które wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego, poprawiając zdolność koncentracji i obniżając poziom stresu. Bulwy topinamburu zawierają błonnik, który pomaga w procesie odchudzania, ponieważ zapewnia długotrwałe uczucie sytości, a soki z topinamburu mogą być stosowane w leczeniu oparzeń, owrzodzeń i zmian łuszczycowych.

Jak wzbogacić dietę o topinambur?

Topinambur ma soczysty, delikatny i słodkawy smak, przypominający nieco orzechy lub karczochy. Istnieje kilka sposobów, w jaki można go spożywać. Bulwy można gotować, smażyć, piec lub jeść na surowo, np. pokrojone w plastry. Dużą popularnością cieszy się sok z bulw topinamburu, który można pić przed posiłkiem. Dostępne są również koncentraty napojów probiotycznych z topinamburem, które wpływają pozytywnie na zachowanie równowagi mikrobiologicznej jelit. Ten i wiele innych prozdrowotnych produktów znajdziesz na stronie: https://www.sklephildegarda.pl/

 

Tekst powstał we współpracy z https://www.sklephildegarda.pl/ 

Autor: ania

Udostępnij ten post przez

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>